فیلتر نخ تابیده چیست؟

فیلترهای الیافی نخ تابیده

همانند فیلترهای PP ، برای جلوگیری از ورود جامدات و رسوبات به آب مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که از اسم این فیلترها مشخص است از نخ و الیاف پلی پروپیلن تابیده شده تهیه میشوند.

فیلترهای الیافی نخ تابیده، در ابعاد مختلف مصارف خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی موجود و مورد استفاده هستند و از ۱ تا ۱۰۰ میکرون توانایی جداسازی زنگ و پوسیدگی درون لوله ها و رسوبات را دارند.

فیلتر نخ تابیده معمولا در دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس(RO) مورد استفاده نیستند چون دقت کمتری نسبت به فیلترهای الیافی دارند اما دارای ظرفیت بالاتر برای عبور آب نسبت به فیلترهای الیافی PP و مقدار دبی خروجی بیشتری را دارا هستند.

فیلترهای نخ تابیده برای مناطقی که گل و لای بسیار زیاد دارند توصیه میشود و عمر بیشتر نسبت به فیلتر الیافی دارند.

فیلتر نخ تابیده صنعتی چیست
فیلتر نخ تابیده صنعتی که با نام فیلتر نخی نیز شناخته می شود از جنس الیاف پلی پروپیلن است و به صورت کلافی فشرده و تابیده شده در آمده است. در حالت کلی فیلتر نخ تابیده صنعتی نقشی مانند فیلتر الیافی دارد با این تفاوت که فیلتر نخ تابیده قدرت بسیار بیشتری در انباشته کردن گل و لای نسبت به فیلتر الیافی دارد.

فیلتر نخ تابیده به نوعی فیلتراسیون فیزیکی آب را بر عهده دارد و قادر است تا شن و ماسه، گل و لای، لجن، خاک و رسوبات موجود در آب را جذب کند. در سیستم های تصفیه آب صنعتی برای آب هایی که میزان بیشتری از گل و لای و رسوبات را دارند از فیلتر نخ تابیده صنعتی استفاده می شود. عملکرد و ساختار این فیلتر به گونه ای است که ذرات معلق در آب ورودی به لایه های آن نفوذ کرده و در نهایت به دام می افتند.

فیلتر نخ تابیده صنعتی نسبت به فیلتر الیافی حجم بسیار بیشتری از رسوبات را درون خود نگه می دارد. همچنین یکی از ویژگی های منحصر به فرد این فیلترها این است که در صورت جذب رسوبات افت فشار را در سیستم به وجود نمی آورند.

فیلترهای نخ تابیده صنعتی با دقت های مختلف 1 ،5 ،10 ،20 ،30 ،50 میکرون و حتی بیشتر تولید می شوند.

فیلتر نخ تابیده صنعتی در سیستم های تصفیه آب فیلتر کمکی می باشند و قبل از فیلتر الیافی قرار می گیرند. این فیلتر بهتر است هر سه ماه یک بار تعویض شود. با تعویض به موقع و استفاده از این فیلتر قبل از فیلتر الیافی هزینه های تعویض زود هنگام فیلتر الیافی نیز بسیار کاهش پیدا می کند.

موارد استفاده از فیلتر نخ تابیده صنعتی

سیستم تصفیه آب نیمه صنعتی و صنعتی
پیش تصفیه در ورودی ساختمان ها
پیش تصفیه ورودی موتورخانه ها و تاسیسات
فیلتر نخ تابیده خانگی
فیلتر نخ تابیده خانگی که به آن فیلتر نخی نیز می گویند، از جنس الیاف پلی پروپیلن می باشد که به صورت یک کلاف دور یک محور تابیده شده است. این فیلتر همانند فیلتر الیافی وظیفه حذف شن و ماسه، گل و لای، خاک، لجن، زنگ لوله ها، جلبک، رسوب و ذرات فیزیکی را به عهده دارد. از فیلتر نخ تابیده معمولا در انواع دستگاه تصفیه آب به روش فیلتراسیون استفاده می کنند و در تصفیه آب به روش اسمز معکوس استفاده چندانی ندارد. فیلتر نخ تابیده، عموما دقت کمتری نسبت به فیلتر الیافی دارد و به همین دلیل استفاده از آن در تصفیه آب RO توجیه پذیر نیست. اما قابلیت ویژه فیلتر نخ تابیده، ظرفیت بسیار بالای آن برای جذب گل و لای و رسوبات می باشد. فیلتر نخ تابیده تا چندین برابر فیلتر الیافی می تواند ذرات معلق را در خود نگه دارد و این مساله تنها به ساختار آن مرتبط است.

بنابراین برای آب هایی که میزان گل و لای و رسوبات خیلی زیادی دارند و فیلتر الیافی به سرعت خراب می شود، توصیه می کنند. ساختار فیلتر نخ تابیده خانگی به گونه ای است که ذرات معلق در لایه های مختلف آن نفوذ کرده و گرفتار می شوند. فیلتر نخ تابیده می تواند حجم بیشتری از رسوبات را در مقایسه با فیلتر الیافی در خود نگه دارد. همچنین در آب هایی که رسوبات زیادی دارند، باعث می شود افت فشار بوجود نیاید.

فیلتر نخ تابیده در دقت های 1، 5، 10، 20، 25، 30، 50، 75 و 100 میکرون تولید می شود. بهتر است این فیلتر پس از ۳ ماه تعویض شود.

فیلتر 20 اینچ نخ تابیده اسلیم
فیلتر 20 اینچ نخ تابیده اسلیم، از نخ و الیاف پروپیلن ساخته شده است. از این فیلتر، برای محیط های صنعتی و نیمه صنعتی و جذب گل و لای، زنگ زدگی، آلودگی های معلق، جامدات و رسوبات استفاده می شود. همچنین، این فیلتر، توانایی جدا کردن آلودگی هایی از 1 تا 100 میکرون را دارد و کدورت آب را نیز کاهش می دهد.

فیلتر 20 اینچ نخ تابیده اسلیم توس، دارای تونل های الماس شکلی است که از قطر خارجی به طرف هسته کوچکتر می شوند. بنابراین، هنگامی که آب وارد این تونل می شود، ذرات درشت تر در بیرون تونل و ذرات کوچکتر در بخش درونی آن به دام افتاده و آلودگی های آن جذب می شوند.

قطر این فیلتر 2.5 اینچ بوده و ارتفاع 20 اینچ می باشد. همچنین، می توان از این فیلتر به عنوان فیلتر اول در محیط های صنعتی استفاده کرد زیرا در بازه زمانی مشخص، آب بیشتری را عبور می دهد. این فیلتر ها باید، بعد از 6 ماه جایگزین شوند تا مقدار زیاد رسوبات جمع شده در آنها، مانع عملکرد بهینه شان نشود.

پست های اخیر