فیلتر کارتریج الیافی و نخ تابیده در تصفیه آب

فیلترهای کارتریج الیافی و نخی که به فیلتر میکرونی نیز معروفند، دسته‌ای از فیلترهای تصفیه آب هستند که عموما از جنس پلی پروپیلن (PP) ساخته می‌شوند و وظیفه حذف ذرات معلق موجود در آب نظیر شن و ماسه، گل و لای، برخی از باکتری‌ها و جلبک‌ها و به صورت کلی هر جسمی با ابعاد در حدود میکرومتر را برعهده دارند. این فیلترها به دلیل تنوع گسترده و قیمت مناسب، کاربرد بسیار زیادی در سیستم‌های تصفیه آب خانگی و صنعتی و سیستم‌های آب شیرین کن دارند. فیلتر PP معمولا استوانه‌ای شکل است و بر اساس طول، قطر، دقت فیلتر، نوع ساخت و اسمی (Nominal) یا مطلق (Absolute) بودن فیلتر دسته بندی می‌شود.

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی یکی از انواع فیلتر کارتریج‌های PP است که از الیاف فشرده پلی پروپیلن ساخته می‌شود و ساختار آن به گونه ای است که هرچه از سطح فیلتر به مرکز آن نزدیک شویم، ساختار متخلخل فیلتر کارتریج فشرده تر شده و ذراتی با ابعاد کوچکتر را در درون حفرات خود به دام می‌اندازد. از فیلتر الیافی جامبو و اسلیم برای حذف ذرات میکرونی ریز در تصفیه آب استفاده می‌شود.

فیلتر نخ تابیده (نخی)

فیلتر نخی یکی از انواع فیلترهای میکرونی است که از تابیدن و پیچیدن نخ‌هایی از جنس پلی پروپیلن به دور یک هسته ساخته می‌شود. از فیلتر نخ تابیده جامبو و اسلیم معمولا زمانی استفاده می‌شود که سطح کدورت آب بالاست. فیلتر نخی عموما به عنوان فیلتر کمکی در کنار فیلتر الیافی استفاده می‌شود تا زمان تعویض فیلتر الیافی بیشتر شود.

 

 

پست های اخیر